» Aktualności

Wyjazd kulturalno-integracyjny

       W dniach 10 i 11 grudnia 2013 r. uczestnicy Projektu Systemowego „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji w powiecie szczecineckim”, finansowanego z funduszy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z terenu M i G Borne Sulinowo, uczestniczyli w wyjeździe kulturalno-integracyjnym. Wyjazd obejmował zwiedzanie miast nierozerwalnie związanych z bogatą kulturą i historią Polski, tj. Kraków, Wadowice, Częstochowa. Wyjazd ten miał za cel poszerzenie kompetencji społecznych jego uczestników. Celem wyjazdu było również ćwiczenie umiejętności odnajdywania się w nowym otoczeniu.

Uczestnicy projektu mieli możliwość odwiedzić Zamek na Piaskowej Skale z sąsiadującą z nim Maczugą Herkulesa. Obiekty te znajdują się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wiele osób zachwyciło malownicze usytuowanie Kościoła na wodzie.

W następnej kolejności wycieczkowicze udali się do Krakowa, gdzie po spotkaniu z Panią przewodnik, zwiedzili Wawel, Kościół Mariacki, Barbakan, Bramę Floriańską. Wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników było zwiedzanie krypt pod Wawelem, będących miejscem pochówku królów Polski, wybitnych twórców literatury, a także tragicznie zmarłego prezydenta RP i jego małżonki. Pani przewodnik ciekawie opowiedziała historię tego miasta, opowiedziała również legendę o Smoku Wawelskim, co szczególnie zainteresowało dzieci.

Po pysznym obiedzie w restauracji VIDOK, z którego rozciąga się piękna panorama na Wawel i Wisłę, udaliśmy się do Kopalni Soli w Bochni, gdzie po zjeździe 250 m pod ziemię, rozpoczęliśmy zwiedzanie w towarzystwie przemiłych przewodników. Po zapoznaniu się z historią kopalni, spożyliśmy kolację, po której można było oddać się zabawie na palcu zabaw i sali gimnastycznej. Wielką frajdę sprawiło nielicznym odważnym zjechanie  na specjalnych poduszkach z bardzo wysokiej podziemnej zjeżdżalni. Noc cała grupa spędziła pod ziemią, skąd następnego ranka po śniadaniu, wyjechaliśmy na powierzchnię.

W następnej kolejności grupa udała się do rodzinnego miasta papieża Polaka, czyli do Wadowic. Zwiedziliśmy Dom Rodzinny Karola Wojtyły, w którym to można było obejrzeć wystawę osobistych przedmiotów papieża, jego odzieży, zdjęć, a nawet świadectw szkolnych. Łasuchy mogły zakupić wadowickie kremówki.

Kolejnym  etapem podróży było zwiedzanie Parku Miniatur w Inwałdzie, w którym to Pan Mariusz-przewodnik, opowiedział historię każdej miniaturowej budowli znajdującej się na terenie obiektu. Przy okazji wizyty w tym miejscu, udało nam się w niecałe 2 godziny zwiedzić wszystkie kontynenty, i to nie palcem po mapie.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy również Częstochowę - Jasną Górę.

 Wyjazd dostarczył wszystkim jego uczestnikom wielu wrażeń zarówno dla oka, jak i ducha, które na długo pozostaną w ich pamięci. Przyczynił się również do jeszcze większej integracji beneficjentów projektu systemowego.

Przydatne linki

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Spłecznej w Bornem Sulinowie
Wszelkie prawa zastrzeżone